Ozon Tedavisi ve Zayıflama

Ozon tedavisi dendiğinde ilk akla gelen konulardan biri de ozon ile zayıflama. Özellikle yaz mevsiminin yaklaşmasıyla bu konuda çok daha fazla telefon alıyoruz. Ve maalesef bu konuşmaların çoğu tek başına ozon terapi ile zayıflamanın mümkün olmadığını anlatmaya çalışmakla geçiyor. Hiçbir ilaç ve tedavi ile mümkün olmadığı gibi tek başına ozon tedavisi ile de zayıflamak pek mümkün değil. Elbette zayıflamak isteyen kişiler kalori kısıtlamasına gitmeli ve aldıklarından daha fazla kalori yakabilmek için egzersiz programı planlamalıdır.

Ozon tedavisinin zayıflama konusunda desteğini isteyen hastalarımızın öncelikle bunun için çaba sarf etmek gerektiği gerçeğini kabullenmesi gereklidir.

Tabii ki kilo fazlalılığı olan kişilerin, kilo almalarına neden olacak metabolik veya hormonal bir dengesizlik oluşturacak bir hastalıklarının olup olmadığı öncelikle dikkate alınmalıdır. Hipotiroidi gibi metabolizmayı yavaşlatan hastalıklar aşırı kilolanmaya sebep olabilir. Dolayısıyla öncelikle bu durumların tespiti ve tedavisi planlanmalıdır. Sonrasında ise belki de uzman bir diyetisyen kontrolünde bu efor gerektiren maratona başlamalıdır.

Peki ozon tedavisi bu maratonun neresinde yer almalı? Ozon terapi bi kaç yöntemle bu durum için kullanılabilir. Bir tanesi çoğu güzellik merkezinde bile artık bulunabilen ozon saunalardır. Ozon sauna, tek kişilik bir kabin olup kişinin başı kabinin dışarısında kalacek şekilde oturur. Sıcak ve buhar yardımıyla terletilen ve gözenekleri açılan vücudua kabin içinden ozon gazı püskürtülür. Bu şekilde terleme etkisiyle fazla ödemin atılması ve aynı zamanda cildin yenilenmesi, oksidan/anti-oksidan dengesinin sağlanması hedeflenir. Sellülit için de aynı yöntem kullanılagelmektedir.

Zayıflamaya yardımcı olmak için kullanılabilecek bir diğer yöntem kan ozonlama yöntemidir ki bu şekilde bazal metabolizma hızı artırılır ve aynı zamanda insülin-glisemi (kan şekeri) dengesi düzenlenir ki bu da özellikle karbohidrat krizlerini engelleyerek aşırı tatlı veya karbohidrat tüketimini azaltır. Yine vücutta varsa eğer insülin direncinin kırılmasını sağlayarak vücuda alınan şekerin yakılmasına yardımcı olur.

Ozonu zayıflamaya destek olarak kullanabileceğimiz üçüncü yöntem ise bölgesel incelme amaçlı ozon lipoliz uygulamasıdır. Bu uygulamada ozon gazı çok ince mezoterapi iğneleri ile incelme istenen bölgedeki yağ dokularına enjekte edilir. Özellikle göbek ve basen gibi yakılması çok zor olan depo yağların biriktiği bölgelerde ozon gazı enjeksiyonu oradaki depo yağların yakılabilir yağ hale gelmesini sağlar. Kişinin beraberinde günlük 30-45 dk lik yürüyüş ya da kardiyo egzersizleriyle ve mutlaka bol su içimi ile bu bölgelerdeki yağlarından kurtulması mümkündür. Yağları eriyen bölgelerde sarkma problemi genellikle görülmez. Uygulanan ozon bir yandan yağların parçalanmasını sağlarken aynı zamanda hücre yenilenmesini ve kollojen yapımını uyararak doku toparlanmasına yardımcı olur.

Merkezimizde ozon sauna uygulaması yapılmamaktadır. Diğer iki yöntem kullanılabilir. 

Kan ozonlama 12 seanslık bir kürden oluşur ve haftada iki seans sıklığında uygulanır. Her seansta normal serum takar gibi damar yolu açılıp 100 ml yani yarım su bardağı kadar kan bu işlem için özel tasarlanmış tek kullanımlık cam şişe içine alınır ve burda ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damar yolundan vücuda geri enjekte edilir.

Yağ dokularına ozon enjeksiyonu yani ozon lipoliz de kan ozonlamasına eşlik eden seanslar şeklinde uygulanır. Bu yöntemde seans sayısında bir sınırlama yoktur. Kişinin ihtiyacı kadar bu seanslara devam edilebilir.

Dr. Coşkun Akay